مدیا مگ

6 میکروب و ویروس ناشناخته که در بدن ما زندگی می‌کنند

6 میکروب و ویروس ناشناخته که در بدن ما زندگی می‌کنند

5/5

فهرست مطالب

سلام به همگی! حتماً تا به حال فکر کرده‌اید که بدن ما چقدر متنوع است. اما آیا می‌دانستید که بیش از ۹۰ درصد از سلول‌های ما مال خودمان نیستند؟ به جاش، این سلول‌ها مسکنی به نام میکروب‌ها را دارند. برای شما شاید این مسئله دشوار به نظر بیاید، اما در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که بدن ما چقدر معجزه‌آساست.

جرب دمودکس: مهمان ناخوانده در مژه‌های ما

اولین میکروبی که می‌خواهم در موردش صحبت کنم جرب دمودکس است. این موجودات ریزه میزه درون فولیکول‌های مژه‌های شما زندگی می‌کنند. جالب اینجاست که بدون کوچک‌ترین جلب توجهی به راحتی در میان میچرخند. آنها به نوعی مهمان ناخوانده در مژه‌های ما هستند که حضورشان برای ما ناشناخته است.

6 میکروب و ویروس ناشناخته که در بدن ما زندگی می‌کنند

میکروب‌های روی زبان و دندان: دوستان مخمری همیشگی

در حال حاضر به زبان و دندان‌هایتان نگاهی بیاندازید. آیا می‌دانستید که مخمرهای میکروسکوپی نیز در این ناحیه زندگی می‌کنند؟ بله، درست شنیده‌اید! این موجودات معمولاً بی‌ضرر هستند و برای حفظ تعادل زیستی داخل دهان و روی زبان ضروری هستند.

میکروب‌های درون روده: همکاران مخفی در فرآیند هضم

وقتی در مورد میکروب‌ها در بدن صحبت می‌کنیم، نمی‌توانیم به روده‌ها بی‌توجه باشیم. روده‌های ما میزبان تعداد زیادی از این موجودات مفید هستند. یکی از این باکتری‌ها لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است که در روده ما زندگی می‌کند. این باکتری به ما در هضم غذا، انهدام برخی موجودات زنده که ممکن است بیماری‌زا باشند، و همچنین فراهم کردن مواد مغذی برای بدن کمک می‌کند.

6 میکروب و ویروس ناشناخته که در بدن ما زندگی می‌کنند

ویروس‌های نهفته درون سلول‌های عصبی

حالا به یک موضوع کمی جدی‌تر می‌پردازیم. ویروس‌های نهفته، مثل ویروس تبخال، می‌توانند سالیان سال درون سلول‌های عصبی شما جا خوش کنند. این ویروس‌ها ممکن است به مرور زمان علائمی را ایجاد کنند و در برخی موارد به بروز جوش‌ها و کورک‌های زننده روی پوست منجر شوند.

دشمنان پوستی: شپش و ویروس عامل بیماری زونا

وقتی از میکروب‌های دشمنان پوستی صحبت می‌کنیم، دو نام معروف به ذهن می‌آید: شپش سر و ویروس عامل بیماری زونا. شپش‌ها معمولاً پوست سر را تحت حمله قرار می‌دهند و موجب خارش و عفونت می‌شوند. از طرفی، ویروس عامل بیماری زونا نیز عفونت‌های پوستی خاصی را ایجاد می‌کند که به نام “زونا”شناخته می‌شوند. این بیماری ممکن است بسیار دردناک باشد و معمولاً در افرادی که قبلاً به ویروس زونا مبتلا شده‌اند، به وجود می‌آید.

استرپتوکوک دندانی: موجوداتی که در دهان ما زندگی می‌کنند

در نهایت، به دو نوع باکتری دهانی می‌پردازیم: استافیلوکوک ها و استرپتوکوک دندانی. این باکتری‌ها عمدتاً در دهان ما زندگی می‌کنند و برخی از انواع آنها می‌توانند به عنوان عوامل عفونتی در دهان عمل کنند. از آنجایی که دندان‌های ما یک بخش اساسی از سیستم گوارشی ما هستند، حفظ تعادل این باکتری‌ها نیز بسیار مهم است.

6 میکروب و ویروس ناشناخته که در بدن ما زندگی می‌کنند

سخن پایانی

بنابراین، دوستان عزیز، این بود ماجرایی کوتاه از میکروب‌ها در بدن ما. همه این موجودات به نحوی در حفظ تعادل زیستی بدنمان نقش دارند. از مخمرهای میکروسکوپی در دهان و مژه‌هایمان گرفته تا ویروس‌های نهفته در سلول‌های عصبی، همه آنها بخشی از جذابیت بی‌پایان دنیای زیستی ما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =